Určite sa to stalo už aj vám. Celú cestu z práce vám volal šéf, aby ste mu ešte rýchlo poslali dôležité dokumenty, ktoré si ako obyčajne zabudol od vás zobrať doobeda. Hneď po príchode domov ste sa pokúsili pripojiť na internet, no bez úspechu. Šéf na telefóne zúril a vás išiel trafiť šľak, že ten prekliaty internet nefungoval práve vtedy, keď ho bolo naozaj treba. Zavolali ste svojmu poskytovateľovi internetu a tam vám milá pani oznámila, že máte reštartovať router a ak to nepomôže, znova sa ozvať. Možno ste jej po tak skvelej odbornej rade aj vynadali. Minimálne ste na ňu nadávali aspoň v duchu. Vy ste predsa čakali odbornú radu o tom, ako máte opäť spustiť internet, alebo rovno zásah technika a nie nejakú hlúposť o reštartovaní. Čo sú to za hlúposti a aká je to úroveň služieb, za ktoré platíte? A nie práve najmenej!

Viete o tom, že tej pani alebo pánovi zo zákazníckeho servisu možno neprávom krivdíte? Mnoho problémov naozaj vyrieši reštartovanie, alebo ešte lepšie, vypnutie vášho routra.

Prečo by sa mal router vypínať?

Dôvody prečo je dobré router vypínať pravidelne a prečo ho niekedy treba reštartovať môžeme rozdeliť do dvoch skupín: technické a zdravotné. Nebudeme vyčerpávajúco opisovať všetky dôvody, spomenieme si iba tie najdôležitejšie.

Povedzme si niečo o technických dôvodoch. Router je vlastne taký malý počítač. Vo vnútri tej krabičky, ktorú máte doma sa skrývajú podobné komponenty, ako sú vo vašom stolovom počítači, alebo v notebooku. Sú tam napríklad procesor a operačná pamäť. Možno nie sú až tak výkonné ako v počítači, no na svoju prácu bohato stačia. A práve v týchto komponentoch môže niekedy vzniknúť problém. Predstavte si, že by ste svoj počítač, či notebook nikdy nevypli a nechali by ste ich pracovať bez prestávky. Asi ste to nikdy neskúsili, no ak by ste to spravili, tak by sa vám váš počítač určite nepoďakoval. Skôr by sa vám odmenil znížením výkonu, mrznutím a možno by ste ho aj úplne zničili. Jeho procesor by bol totiž preťažený a operačná pamäť preplnená. Počítač by sa jednoducho prepracoval. A pretože je router vlastne tiež malý počítač, tak aj on sa neustálou prácou preťažuje. V jednu chvíľu jeho procesor prestane zvládať svoju prácu, operačná pamäť sa zahltí a váš router prestane pracovať správne. Vy ostanete bez pripojenia na internet.

Práve toto je dôvod, prečo od vás ľudia zo zákazníckej linky v prvom rade chcú, aby ste reštartovali router. Mnoho krát naozaj stačí takéto jednoduché riešenie a váš problém s pripojením bude vyriešený.

Ďalším dôvodom, prečo je dobré wifi router vypínať, je vaše vlastné zdravie. Je to síce dôvod, ktorý nemá nič spoločné s fungovaním routra, ale pre vás by mal byť dôležitejší, než technické dôvody. Wifi je vlastne elektromagnetické žiarenie. My ho síce nevidíme, no naše telo ho vníma podobne, ako vnímame svetlo. Zistili to vedci z elektrotechnickej katedry univerzity v Melbourne a svoju štúdiu publikovali v roku 2013. Podľa jej výsledkov naše telá vnímajú wifi žiarenie, a to na ne pôsobí podobným spôsobom ako denné svetlo. Utlmuje tvorbu melatonínu, čo je hormón zodpovedný za kvalitu nášho spánku. Čím menej melatonínu naše telo produkuje, tým menej kvalitný spánok máme. A čo to pre nás znamená hádam nie je nutné rozvádzať. Pre kvalitný spánok, ktorý nám naozaj pomôže odpočinúť si a nabrať silu do nového dňa je preto lepšie nebyť v dosahu wifi. A to sa dá dosiahnuť jedine tak, že vypnete na noc wifi router. Tým doprajete oddych aj vášmu telu a aj tej mašinke. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.

A pokiaľ ste rodič, tak existuje ešte jeden dobrý dôvod prečo na noc vypnúť wifi. Keď ju totiž vypnete, tak vaše ratolesti nebudú môcť do rána pozerať youtube, do školy pôjdu bez kruhov pod očami a možno budú mať aj spravené domáce úlohy. A nad tým sa oplatí zamyslieť, nie?

Ako správne vypnúť router?

V prvom rade treba upozorniť, že pred vypnutím routra je dobré uistiť sa, či niektorý z členov rodiny práve niečo nesťahuje. Predídete tým mnohým hádkam, urazeným pubertiakom, namrzeným manželom a manželkám. Keď ste si istý, že wifi môžete odstaviť bez rizika, že sa s vami bude baviť iba ten povestný kredenc, tak nastal čas na vypnutie.

Niektoré modely routrov majú on/off prepínač. Pri nich je to veľmi jednoduché, stlačíte prepínač a hotovo. No čo s modelmi, ktoré žiaden gombík na vypnutie nemajú? Najjednoduchší spôsob je takýto router jednoducho odpojiť z elektrickej siete. Môžete to spraviť buď vytiahnutím napájacieho káblika z príslušného otvoru, alebo tým, že router napájate cez predlžovací kábel s vypínačom. V oboch prípadoch je router bez elektriky nefunkčný a vy si môžete byť istý, že wifi až do opätovného zapnutia routra nebude fungovať.